Dětský pěvecký sbor Kvítek

Sbor byl založen v září 1992 a šest let ho vedla sbormistryně Mgr. Iveta Sixtová. V roce 1998 po ní převzala tuto funkci Mgr. Věra Froňková, která se sboru věnuje i v současné době. V letech 1998 až 2002 s ní spolupracovala také Mgr. Lenka Mončeková. Od roku 2005 spolupracuje s Kvítkem Anna Froňková jako korepetitorka,  nyní jako druhá sbormistryně. V roce 2002 vznikla pod názvem Kvíteček přípravka. Je určená pro děti z 1. – 3. ročníků a připravuje je na práci ve sboru. Ve vedení Kvítečku se postupně vystřídaly Bc. Jana Kučerová, Iveta Soběslavová a v současné době je sbormistryní Mgr. Martina Radoňová. Se sborem spolupracuje také řada hudebníků, kteří Kvítkem v minulosti prošli nebo jsou přímo jeho aktivními členy. Patří mezi ně Mgr. Lenka Havlíčková, Kateřina Škardová, Mgr. Markéta Donátová, Lukáš Čapek, Pavel Husa, Daniel Černý a Jiří Pletka.

Vystoupení na festivalu Jílovské zpívání  v roce 2003

1. výjezd do Německa ve spolupráci s Elbkinderland 2004 Kvítek zpíval v  Color Line areně v Hamburku

Užívání volné chvilky v německém městě  Brunsbüttel, kde ústí Labe do Severního moře

Ústí řeky Labe do Severního moře v roce 2004

Hamburku

Prázdninové soustředění ve Staré L'ubovni  na Slovensku v roce 2005

Plavba po Dunajci na pltiach

 

Vánoční vystoupení v Divadle Na Kovárně v roce 2005 již s Kvítečkem

Vánoční vystoupení v Drážďanech v Kreuzkirche v roce 2005 společně s Rolfem Zuckowskim a Dádou Patrasovou

 

Výjezd do Holandska v roce 2007 v rámci projektu Na kolech se školou v Nieuw Vennepu

Natáčení v Čt 1 v roce 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sbor vystupuje na nejrůznějších akcích nejen v Poděbradech. Namátkou lze jmenovat vánoční koncerty, vystoupení pro pečovatelskou službu nebo důchodce, pro členy ČČK, zaměstnance školy a žáky ZŠ Václava Havla a samozřejmě pro rodiče, dále vystoupení na Výstavišti v Lysé nad Labem, kde nahrál znělku pro akci Šikovné ruce seniorů a podobně. Pro město Poděbrady Kvítek nahrál společně s autorem Petrem Prchalem alias Panchem znělku pro diorámu v parku. Mezi největší úspěchy sboru určitě patří získání prvních míst v okresních i krajských soutěžích dětských pěveckých sborů, cena Nymburský Otík 2012 v kategorii skupina roku a vydání tří CD. V rámci Dne Poděbrad byl pak oceněn Záslužným listem starosty za reprezentaci města a sbormistryně Mgr. Věra Froňková obdržela Záslužný list za výborné pedagogické výsledky v oblasti hudby a za úspěšné vedení pěveckého sboru Kvítek.

 

V listopadu 2012 bylo založeno občanské sdružení Pěveckého sboru Kvítek, které organizačně a finančně zastřešuje činnost dětských sborů Kvítek a Kvíteček.

Během svého působení si sbor zazpíval společně s Wabi Daňkem, Janou Koubkovou, se souborem Hradišťan a Jiřím Pavlicou, s Idou Kellarovou a jejím sborem Apsora, s Jaroslavem Uhlířem, Petrem Skoumalem, Dádou Patrasovou, Magdou Reifovou a Ondřejem Rumlem. V prosinci letošního roku Kvítek chystá předvánoční koncert s Petrem Kotvaldem pod názvem „Vánoce hrajou gloria“.

V červnu 2004 byl pěvecký sbor Kvítek vybrán k účasti na setkání českých a německých dětských sborů na Labi v Mělníku společně se zpěváky Dádou Patrasovou a Rolfem Zuckowskim. Tento koncert byl organizován spolkem Elbkinderland / Země dětí na Labi. Od tohoto setkání v Mělníku se datuje spolupráce Kvítku s uvedeným německým sdružením i se zpěvákem Rolfem Zuckowskim. Za 10 let spolupráce vystupoval Kvítek v Hamburku, Drážďanech, Hetlingenu, Glückstadtu, Balje, Mühlbergu a v Elsteru. V rámci aktivit tohoto spolku se také uskutečnilo setkání 200 zpívajících dětí v Poděbradech v roce 2008 a společné zpívání poděbradského a hamburského sboru letos v červnu.

 

Natáčení v Čt 1 v pořadu Hřiště 7 v roce 2010

Turné Elbkinderland v roce 2010 - Hetlingen

 

 

 

 

Ústí řeky Labe do Severního moře v roce 2010

 

Morizburg a pohádka Tři oříšky pro Popelku - cesta na vystoupení na vánočních trzích v Drážďanech
v roce 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umíme zpívat, ale také se bavit – Jugendherberg  u Drážďan 2012

Ocenění v anketě Nymburského deníku – Otík 2012 za nejlepší kapelu na okrese Nymburk v lednu 2013

 

Koncert k 10. výročí sdružení Elbkinderland – Země dětí na Labi v Poděbradech v červnu 2013

Natáčení 3. CD – Když jde Kvítek do města 
v červnu 2013

 

 

 

 

 

 

Oslavy 10. výročí sdružení Elbkinderland – Země dětí

Severní moře v září 2013

 

 

 

 

 

 

 

Kvítek zahájil advent v Drážďanech

 

            Pěvecký sbor Kvítek se již od první zkoušky v září pilně připravoval na svá vánoční vystoupení. Nikomu nevadilo, že venku teploměr ukazoval více než 30°C. Z otevřených oken hudebny ZŠ Václava Havla znělo Vánoce, krásné chvíle, Vánoce, přichází k nám. Každý věděl, jak důležitá je tato příprava. Kvítek byl totiž opět pozván na setkání Elbkinderland – Země dětí na Labi do Drážďan s adventním koncertem v Annenském kostele. Spolek Elbkinerland podporuje ideu evropské sounáležitosti mladé generace, pospolitost národů a mládeže, kterou spojuje řeka Labe. Představuje kulturu, tradice a typické písničky dětských pěveckých sborů a souborů v Čechách a v Německu. Patronem většiny akcí Elbkinderland je německý populární zpěvák Rolf Zuckowski. Pěvecký sbor Kvítek je jediný aktivní český sbor, který s tímto sdružením spolupracuje již 13 let. Takže plánovaný výjezd nebyl jen reprezentací ZŠ Václava Havla, města Poděbrady, ale i reprezentací České republiky.

Kvítek zpíval již dvakrát v Drážďanech v předvánočním období. Poprvé v roce 2005 v Kreuzkirche na koncertu Rolfa Zuckowského s Dádou Patrasovou a podruhé v roce 2012 na tradičních vánočních trzích. Letos se tedy vydal Kvítek již potřetí do Drážďan vítat advent společně s německými dětskými zpěváky z Magdeburku, s drážďanskými Špačky, se kterými již poděbradští zpěváci absolvovali výjezd do Meinzu a natáčení v televizi ZDF v roce 2010 a nový sbor z místní umělecké školy. Tyto všechny děti se setkaly v pátek ke vzájemnému seznámení, zazpívání a všechny se pobavily při společných hrách. Samozřejmě došlo i k první zkoušce písní. Nastal den koncertu. Sobota 26. 11. 2016, Annenkirche si určitě zapamatují všichni účastníci koncertu. Byl to pro nás neopakovatelný zážitek. V krásném prostředí přibližně 1000 diváků skvěle podporovalo dětské zpěváky, jejichž vystoupení byla propojena písněmi Rolfa Zuckowského. Na závěr předvedl svůj program Kvítek, který byl odměněn velkým potleskem ve stoje. Překvapilo nás, jak vysoce si místní publikum cenilo našeho výkonu.

Přidáváme několik různých pohledů na akci:

1. Mgr. Dana Havlasová – zástupkyně ředitele ZŠ Václava Havla

Já jsem měla poprvé tu čest spolu se sborem Kvítek, vedoucími a dalšími organizátory vyjet na zahraniční zájezd a být čestným hostem na adventním koncertě v kostele sv. Anny v Drážďanech. Atmosféra v přeplněném kostele ve mně zanechala nezapomenutelné zážitky. Naši zpěváci byli úžasní. Mnohokrát děkuji za pozvání a snad zase někdy příště……

2. Jana Radová – rodič

            Děti z Kvítku jsou prostě jedničky. Celý koncert rozproudily.  Obrovské díky Věrce a Aničce Froňkovým, smekám před jejich úspěchy a děkuji za to, jak se sboru "obětují". 

3. Jitka Černá – rodič

          Skvělá atmosféra v kostele nás naladila na adventní čas a vyvolala vánoční náladu. Již po zaznění prvních tónů vánočních písní v podání Kvítku, se obecenstvo začalo pohupovat do rytmu, malé děti dokonce tancovaly, někteří dospělí i slzeli dojetím. Celý tento kouzelný koncert byl zakončen bouřlivým aplausem a ovacemi.

4. Děti z Kvítku

          - Skvělá nálada, bezva atmosféra, nabitý program, velký úspěch v kostele, přátelští lidé, návštěva ohromného vánočního trhu.

          - Byla to úžasná zkušenost zpívat před tolika lidmi v krásném prostředí.

          - Líbilo se mi nákupní centrum a k večeři pizza.

          - Líbil se mi zámek Moritzburg s výstavou o filmu Tři oříšky pro Popelku. Každý jsme si mohli vyzkoušet kostýmy z pohádky, kouzelným kolem jsme vytočili lískový oříšek, se kterým jsme mohli hrát různé interaktivní hry, a jistě nám splní naše tajná přání. Některá děvčata i někteří chlapci si vyzkoušeli střevíc. Ale žádná Popelka mezi námi nebyla.

          - Moc se nám líbilo, že jsme se více skamarádili a jako sbor stmelili.

          - Opět se potvrdilo: čím horší generálka, tím lepší vystoupení. Děkujeme paní učitelkám za trpělivost.

 

          V neděli jsme pospíchali na zpívání u rozsvícení vánočního stromu na náměstí v Poděbradech. Ať unavení, někdo i zdravotně oslaben, ale všichni jsme se moc těšili na poděbradské publikum. Cestou od školy na náměstí děti neustále zpívaly česko – německé písně, které zazněly na koncertu.

Pro všechny je odměnou věta jedné poděbradské přihlížející občanky: „Ono je to zpívání asi fakt baví.“

Mnohokrát děkujeme všem rodičům a přátelům sboru, městu Poděbrady a ZŠ Václava Havla za podporu a pomoc.

                                                    Vedoucí pěveckého sboru Kvítek Věra a Anna Froňkovy      

 

 

Jak šel Kvítek do Piešťan

V dubnu 2013 byl zahájen mezinárodní projekt mezi pěveckým sborem Kvítek ze ZŠ Václava Havla v Poděbradech a dětmi ze ZUŠ Ignáca Kolčáka v Námestove. Tato spolupráce vznikla v rámci největší evropské komunity škol, učitelů a žáků, v rámci aktivity eTwinning. Cílem bylo vytvořit Česko - slovenský dětský muzikál inspirovaný slovenským muzikálem Neberte nám princeznu. Po zhlédnutí filmu děti vedly dlouhou internetovou diskuzi, která přispěla k vytvoření vlastního scénáře, k výběru písní v češtině i ve slovenštině. Po několika výměnách videozáznamů ze zkoušek všichni cítili, že je potřeba uskutečnit setkání. V červnu 2014 došlo k setkání v Námestove. Během odpoledne se dozkoušel muzikál a hned druhý den se zahrál místní ZŠ. Děti byly tak nadšené, že okamžitě naplánovali další setkání v říjnu 2014 v Poděbradech. Zde měl nastudovaný muzikál velký úspěch. Děti se obohatily nejen o cizí jazyk, o vzájemné poznání měst, škol, rodin, ale hlavně si našly nové kamarády, se kterými prožili několik prázdninových dnů nedaleko slovenského města Skalica. Ve dnech 17. – 21. 8. 2015 Kvítek s dětmi z Námestova opakoval svůj muzikál a připravoval se na vystoupení v Piešťanech. Ve čtvrtek 20. 8. konečně vysvitlo sluníčko a rozsvítilo krásný Hudební pavilón v městském parku Piešťan. Děti z Poděbrad a z Námestova zde předvedly svůj hudební um místnímu publiku a poté si prohlédly naše partnerské lázeňské město z blízka. Společný týden na Slovensku byl plný zpěvu, her, smíchu dětí, ale hlavně tečkou za společným projektem. Pro vedoucí Věru Froňkovou, Annu Froňkovou a Danielu Čiernikovou představovala tato nová zkušenost naplnění snu – zahrát si s dětmi muzikál a naplánovaly již další spolupráci.

.

 

Česko-slovenský muzikál Neberte nám princeznu je výzva i sen

 

V pátek 24. října navečer rozezpívalo 78 českých a slovenských dětských zpěváků zaplněné Divadlo Na Kovárně.


muzikalNeberte nám princeznu. To je název muzikálu (původně slovenského televizního muzikálu s Marikou Gombitovou a Miroslavem Žbirkou v hlavních rolích), který v Poděbradech s úspěchem společně představily místní Pěvecký sbor Kvítek při ZŠ Václava Havla a slovenská Základná umelecká škola Ignáca Kolčáka z Námestova. Celkem 78 dětí ve věku osm až sedmnáct let, padesátka domácích a osmadvacítka ze Slovenska. „Před necelými dvěma roky jsme se přihlásili do mezinárodního projektu eTwining, kde je možné navázat spolupráci s evropskými školami, a hledali jsme, co by se nám líbilo. Našli jsme se se ‚zuškou‘ z Námestova a dohodli se na společném muzikálu,“ vysvětlila zrod česko-slovenské spolupráce vedoucí pěveckého sboru Kvítek Věra Froňková. Následovala příprava představení. „Princip eTwiningu je takový, že komunikace probíhá převážně elektronicky, takže jsme si po internetu posílali nahrávky, připomínky. Upravili jsme si scénář i písničky, aby nám seděly. Něco zpíváme česky, něco slovensky,“ doplnila Froňková. Koncem června tohoto roku následoval výlet na Slovensko, kde se děti navzájem seznámily a v neuvěřitelně krátké době, během odpoledne muzikál připravily tak, že s ním druhý den úspěšně vystoupily před školáky. „S jednou písničkou se děti při zkoušení v domácích podmínkách docela potýkaly. Ale jakmile jsme přijeli na Slovensko a zpěváci se dali dohromady, najednou jim to šlo dobře. Děti se okamžitě skamarádily, celé prázdniny si dopisovaly po internetu,“ uvedla sbormistryně. Nezbývalo než slovenské kamarády pozvat do Poděbrad. „Sedli jsme si od začátku, děti na sebe skvěle slyší. Spolupráce je úžasná. Je neuvěřitelné, že jsme za hodinku a půl vše ‚slepili‘. Tady v Poděbradech se naskytla příležitost vychytat drobné chybičky. Ale především máme radost z toho, že to děti nesmírně baví,“ řekly o přestávce mezi dopoledními představeními pro školy Mária Vojtašáková a Daniela Nezníková ze ZUŠ Ignáca Kolčáka. Obě paní učitelky ještě podotkly, že uskutečnit česko-slovenský muzikál byl sen jejich kolegyně Daniely Čierníkové, která je v „zušce“ duší projektu. Věra Froňková přitakala, že tento hudební žánr byl pro Kvítek po všech dosavadních vystoupeních žádaná výzva.

Text a foto: Monika Langrová

Kvítek v přírodě

 

 

    Jen co se děti ze Základní školy Václava Havla vrátily ze škol v přírodě, školních výletů a exkurzí, v pátek 20. 6. předčasně převzaly zasloužená vysvědčení, čekal hned v neděli zpěváky z pěveckého sboru Kvítek, za přispění Města Poděbrady, výjezd na Slovensko s představením československého muzikálu „Neberte nám princeznu“. Iniciátorky a organizátorky tohoto mezinárodního e - Twinningového projektu „Česko – Slovenský dětský muzikál“ jsou paní Mgr. Věra Froňková s dcerou Annou a jejich protějšek Mgr. Daniela Čierniková se svými kolegyněmi Mgr. Danielou Nezníkovou a Mgr. Marikou Vojtašákovou ze slovenské ZUŠ Ignáca Kolčáka v Námestove. Spolupráce přes internet od sebe vzdálená přes 400 km byla výborná, však nejen v uměleckém světě není nad osobní setkání.

    Označení zájezdu vymyslely děti již v autobuse – sbor v přírodě. Po noční jízdě se probudily v samém srdci Vysokých Tater u Štrbského plesa. Procházkou, kolem na Slovensku druhého největšího morénového ledovcového jezera, děti a jejich doprovod protáhly znavené údy a do plic vehnaly čistý horský vzduch. Následoval přesun přes Liptovský Mikuláš do vesničky Zubrohlava, kde se konala secvičná  na následující den.

    Ač se obě skupiny dětí, tj. naše poděbradské pěvecké naděje a děti ze slovenské ZUŠ, pilně připravovaly celý školní rok, teprve na zkoušce – první a jediné – nabralo představení konkrétních obrysů a teprve nyní se ukázalo, co děti dokáží zvládnout, jací jsou to profesionálové. Před úterním vystoupením měli všichni pouhé dvě hodiny doladit nikoli detaily, ale samotný scénář a úpravu písní. A umění na druhý den propuklo v celé své kráse. Představení v přeplněném kulturním domě v Zubrohlave zahájily děti z dramatického kroužku ZUŠ Ignáca Kolčáka v Námestove osobitým pojetím pohádky Šípková Růženka a poté již sál rozezvučely tóny a písně muzikálu původně v interpretaci Mariky Gombitové, Marie Rotrové a Miroslava Žbirky.

    Děti sklidily velký potlesk a po obědě vyrazily se svými novými kamarády opět do přírody.  Na horské louce nad vesnicí s výhledem tentokrát na Nízké Tatry strávily celé odpoledne různými soutěžemi, zápasy v kopané a opékáním špekáčků. Jazyková bariéra, pokud vůbec existovala, byla překonána velmi rychle a i v české skupince byla brzy slyšet slova jako „hej“, „ďakujem“, „vitaj“ aj. S přibývajícím časem došlo i na méně obvyklá a nám známá slova jako „čučoriedka“, „ťava“, „cintorín“ nebo „lopta“.

    Po zaslouženém odpočinku se děti ve středu vypravily kam jinam než do přírody. Počasí až dosud příznivě nakloněné se začalo trochu kazit, spadlo i pár dešťových kapek, ale znovu probleskující slunce nádherně dokreslilo atmosféru skanzenu v Zuberci na úpatí západní části Tater – Roháčů. Následovala projížďka lodí po Oravské přehradě na Slanický ostrov, kde už loď bičoval silný vítr.

    Poslední den při cestě zpět do Čech děti zažily sjezd 5 km úseku řeky Oravy na dřevěných vorech „plťiach“. Dopluly až k Oravskému hradu, kde absolvovaly zevrubnou prohlídku. A po nákupu typických a tradičních sýrových pochoutek – nití, korbáčiků, pareničiek a oštiepků - do posledního místa zaplněný autobus vyrazil na dlouhou cestu domů, od horských hřebenů zpět do polabské nížiny.

    Ale protože těmto dětem již začaly prázdniny, výlety do přírody rozhodně nekončí. Ať to bude putování po zemi české, moravské nebo slovenské či poznávání zemí cizokrajných a exotických. Kolik řečí umíš, tolikrát si zpěvákem – můžeme trochu poupravit známé rčení. A jací jsou zpěváci ze Slovenska  uvidí poděbradské publikum snad na podzim, kdy by do lázeňského města měli dorazit slovenští kolegové z Námestova a spolu s dětmi z Kvítku předvést dvojjazyčný muzikál. Přejme tedy jim i nám všem Šťastnú cestu, Счастливого пути, Good Journey, Bon voyage, Buon viaggio...

Fotografie najdete na stránce: kvitekpodebrady.rajce.idnes.cz/Slovensko_2014/

 

Pěvecký sbor Kvítek z města tentokrát doputoval k Severnímu moři

 

Kdopak by se vlka bál… Když jsem do nového roku přála nám všem, abychom se nenechali ovládat triskaidekafobií, ještě jsem netušila, že pěvecký sbor Kvítek při ZŠ Václava Havla v Poděbradech se vypraví do Německa na pokračování oslav 10. výročí založení spolku Elbkinderland – Země dětí na Labi, s nímž od začátku spolupracuje, právě v pátek 13. září 2013. Téměř 40 dětí a jejich doprovod čekala dlouhá cesta do Hetlingenu, kde sbor již zpíval v roce 2010. Trochu jsem měla strach, že nám Německo oplatí ty přívaly deště z červnového koncertu v Poděbradech na Kolonádě, jež nepřetržitě skrápěly děti z Hamburku Blankenese, ale třináctihodinové (!) putování proběhlo pouze za zamračené oblohy. Během cesty jsme si krátili čas tradičně pojídáním řízků a pilováním německých textů. Naštěstí pověra zůstala skutečně pověrou a ani černá kočka nám přes cestu nepřeběhla. Ve večerních hodinách jsme všichni značně uondáni dorazili spolu s folklorním souborem Jarošáček z Mělníka do hetlingenské základní školy, kde se nám dostalo vřelého uvítání, teplé večeře a lůžkové úpravy tělocvičny. Pak už každý myslel jen na to, aby narovnal cestou zkroucená záda a končetiny.

Druhý den byl ve znamení zkoušek - techniky, melodií, ale i nervů. Dopoledne měl každý sbor vyhrazen čas a prostor pro zdokonalení svého vystoupení, odpoledne se jednotlivé české a německé dílky skládačky začaly dávat dohromady, aby pak výsledně jako precizně složené puzzle potěšilo, ba i ohromilo nejen místní publikum. Do hetlingenského kostela, kde se sobotní koncert konal, se sjeli hosté zblízka i zdaleka, ale všichni byli domácí, všichni měli či stále mají co do činění se sdružením Elbkinderland. Za všechny bych si dovolila jmenovat zakládajícího člena a dřívějšího předsedu sdružení Güntera Jakobsena. Samozřejmě se celá akce nesla pod taktovkou písničkáře Rolfa Zuckowského, který též od začátku aktivně podporuje, koordinuje a organizuje v obou zemích hudební setkání dětí a mladých lidí, kteří mají jedno společné: život na Labi. „Učit se vzájemnosti bez ohledu na hranice a regionální či kulturní rozdíly“ – tak zní motto sdružení Elbkinderland. Děti po koncertě, na kterém vystupovaly spolu s hetlingenskými dvěma sbory a který ukončil oficiální část oslav, jež započaly koncertem sborů z Buxtehüde a Hamburku již v pátek, sklidily obrovský aplaus, hlavně za výběr shodou okolností 13 písní, jejich perfektní provedení a předvedení, a v neposlední řadě za své nadšení a energii, díky níž si podmanily publikum a přikrášlily již tak kouzelnou atmosféru svíčkami osvětleného tamějšího svatostánku. Z televizních talentových soutěží známe slovenský ekvivalent úsloví „mám husí kůži či běhá mi mráz po zádech“, tj. „zimomriavky“; a my si tu doplnili německý slovníček. Za námi přišli někteří diváci, že jim v určitých okamžicích při vystoupení našich dětí naskočila „gänsehaut“.

Po úctyhodném výkonu následoval zasloužený odpočinek. Děti druhý den čekala prohlídka multimediální výstavy v Elbmarschenhaus v sousedním Haseldorfu a pak neoficiální část oslav v areálu zemědělské usedlosti tamtéž, kde vystupovaly všechny zúčastněné sbory. Kvítek odpoledne opět završil tuto část oslav trochu neplánovaně podle improvizovaně připraveného scénáře vedoucí sboru Kvítek Věry Froňkové - netradičním a rozverným vystoupením „a cappella“ pouze s doprovodem akordeonu, který hbitými prsty rozezvučela vedoucí sboru Kvíteček Martina Radoňová. Závěrečné písně roztleskaly a roztančily přítomné diváky. Poté se už Kvítek vydal dále na sever za dalšími zážitky.

Z neděle na pondělí sbor přenocoval v Brunsbüttelu a ráno vyrazil trajektem přes uměle vytvořený kanál spojující Severní a Baltské moře na obhlídku zaoceánských lodí, nábřeží a plavebních komor. Svatý Petr nám přál a celý den nás doprovázelo větrné, ale slunečné počasí. Z Brunsbüttelu jsme se poté přesunuli až k Severnímu moři, kde pár odvážlivců vyhrnulo kalhoty a do moře vstoupilo. Teplota vody byla kolem 13 °C. Následovala prohlídka výzkumné a záchranné stanice pro tuleně v Friedrichskoogu, kam jsme dorazili právě na krmení a odkud téměř každý člen sboru odcházel s plyšovým tuleněm v náručí. Odpoledne jsme naposledy na tomto výletě nastoupili do autobusu a čekala nás opět třináctihodinová cesta domů – zase ta třináctka!

A zde mi závěrem dovolte navázat na v úvodu pronesené přání citací jeho pokračování: „… jen ten, kdo se nenechá triskaidekafobií přemoci a odváží se jít dál a výš než ostatní, se dozví, jak daleko a vysoko může doopravdy dojít…“ A vězte, že malí i velcí zpěváčci z pěveckého sboru Kvítek došli během těch oslavovaných deseti let trvání sdružení Elbkinderland – Země dětí na Labi přes různá města podél Labe až k Severnímu moři skutečně daleko …

 

 
 
 

 

V Poděbradech jsme si společně zazpívali, těšíme se do Hetlingenu!

 

To bylo příprav, shánění, organizování, zajišťování, dopisování, žádostí, čekání na odpověď, vybírání, nacvičování, „pilování“ detailů, pak těšení se, nervozity, trémy, zpocených rukou a roztřesených hlasivek… pak nastala sobota 14hodin a za dvě a půl hodiny bylo po všem… lapidárně řečeno. To všechno ale stálo za to, to všechno se povedlo, to všechno mělo cirkusácky řečeno „sukces“ - i přes nepřízeň počasí, které místo hřejivých slunečních paprsků posílalo na Kolonádu vytrvalé provazce deště. Přesto Kongresové centrum bylo plné tak, že lidé stáli v uličkách a některé jsme museli pouštět i do zákulisí. Diváci se bavili, diváci tleskali, diváci se smáli a v některých pasážích se dokonce diváci stávali zpěváky.

 

Byla to velice zdařilá a důstojná oslava 10. výročí založení spolku Země dětí na Labi a spolupráce pěveckého sboru Kvítek při ZŠ Václava Havla v Poděbradech. Děti tuto událost oslavily se svými německými kamarády a mělnickými souputníky na řece Labi. Kapitána jim jako vždy dělal Rolf Zuckowski, se kterým si místo Magdy Reifové střihly duet Denisa Čapková a Terezie Soběslavová z Kvítku. Na koráb se nalodil i jeden host, který je mimochodem pro půlku fanynek moc mladý, pro druhou zase moc starý a pro všechny hlavně zadaný! Ondřej Ruml naladil hlas i krabičku a potěšil přítomné publikum svým talentem a přiblížil všem, „co i únor změní v máj“. Na skoro tři hodiny jsme všichni řekli starostem a počasí „tak a dost“ a řídili se Rolfovou radou „zpívej s námi hezky z plných plic“ v čele s Kvítkem a Kvítečkem, jejich malými, většími i těmi největšími (a to nejen výškou) zpěváky.

Díky patří jim za to, že neúnavně svým zpěvem a nadšením pro sbor šíří dobrou náladu; díky patří jejich vedoucím sborů za to, že tuto snahu a energii usměrňují tím správným směrem.  Díky dále patří všem organizátorům koncertu, sponzorům, městu Poděbrady a Středočeskému kraji za finanční a materiální podporu. A v neposlední řadě díky patří rodičům, kteří vedou své ratolesti k hudbě a kteří před a během víkendu hlídali, pekli, vařili, nakupovali, připravovali snídaně a svačiny, stěhovali, upevňovali, montovali, nosili a přepravovali, překládali, ubytovávali …. a vůbec, vážíme si každé k dílu přidané ruky i doneseného proviantu. A vězte, že co zbylo k jídlu, nepřišlo vniveč, ale bylo rozdáno členům hasičských sborů z Poděbrad a blízkého okolí, kteří se v neděli i v dalších dnech podíleli na likvidaci následků vzedmutých spodních vod a nepřetržitého lijavce v našem lázeňském městě. A jsme zase na začátku. Vždyť idea založení spolku Země dětí na Labi vznikla po velkých povodních v roce 2002, kterým se ty letošní bohužel tak nápadně podobají! 

Přejme si, aby se už konečně protrhly mraky a vysvitlo na zem slunce. Aby se lidé  přestali chmuřit a myslet na svá vytopená obydlí, a aby lidé nepřestali zpívat….                                                 

                                         

                                                                                                                        

Na tomto odkazu se můžete podívat na reportáž internetové televize ze sobotního koncertu:

https://www.youtube.com/watch?v=ERLg0oO3d4I